پارک ییلدیز

بدون ديدگاه

پارک ییلدیز (همچنین به نام بیشه ییلدیز نیز شناخته می شود) یک پارک تاریخی است که در منطقه بشیکتاش استانبول واقع شده است. خیابان Palanga که از Balmumcu تا Ortaköy امتداد دارد مرزهای شمالی و شرقی آن را تشکیل می دهد و خیابان چیراغان که از Ortaköy تا Beşiktaş امتداد دارد مرز جنوبی آن را تشکیل می دهد. پارک یلدیز دو دروازه مجزا دارد که یکی در خیابان پالانگا و دیگری در خیابان چیراغان قرار دارد و دو عمارت به نام عمارت مالتا و عمارت چادر وجود دارد.
تاریخ

در دوره عثمانی، به ویژه در اوایل دهه ۱۶۰۰، شروع به ظهور کرد. در آن زمان زمینی که باغ کازانجی اوغلو نام داشت و ملک این خانواده بود، سلطان چهارم بود. آن را مورات خرید و به دخترش کایا سلطان هدیه داد. در دوران لاله ها، این مکان محلی برای سرگرمی های مختلف در عیاشی های چیراغان بود که بر اساس سلیقه دکوراسیون سازماندهی می شد. فضای سبز که ابتدا باغ پشتی کاخ چیراغان و سپس نخلستان بیرونی کاخ یلدیز بود که در سال ۱۸۷۷ گسترش یافت، پس از سال ۱۹۴۰ به پارک یلدیز نامگذاری شد.

عمارت شاله که در سال ۱۹۲۵ در اختیار یک اپراتور ایتالیایی قرار گرفت و به عنوان کازینو مورد استفاده قرار گرفت، با دخالت آتاتورک از این اپراتور گرفته شد. در دهه ۱۹۳۰ به سه بخش تقسیم شد. بیشه کنار دریای دیوار و عمارت های چادری و مالت در آن به شهرداری استانبول سپرده شد، ساختمان های بالای تپه به آکادمی جنگ (وزارت فرهنگ در سال ۱۹۷۸ واگذار شد) و شاله. عمارت واقع در ضلع شمالی دیوار به مجلس بزرگ ملی ترکیه واگذار شد.

در سال ۱۹۷۹ با امضای قراردادی بین سازمان تورینگ و اتومبیل ترکیه (TTOK) و شهرداری استانبول، کل نگهداری پارک یلدیز به مدت ۱۵ سال به همراه تعمیر عمارت های مالتا و چادری به این سازمان واگذار شد. پس از تمدید نشدن قرارداد در سال ۱۹۹۴، حق استفاده مجدداً به شهرداری کلانشهر استانبول منتقل شد.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.